Międzykulturowy trening dla młodych przywódców

Trening Międzykulturowy dla młodych przywódzców został zorganizowany we współpracy z St Heliers Centre w Auckland i Carehouse w Paeroa w dniach od  6-8 maja 2016. Naszym celem było umożliwienie młodzieży spotkania ponad granicami kulturowymi i zachęcenie ich do aktywnej poprawy jakości życia swojego życia, życia swoich społeczności i naszego świata. Dzięki wsparciu wspólnoty Māori stworzyliśmy otwartą przestrzeń, postrzeganą jako szanse dla młodych ludzi pochodzących z różnych kultur, wyznań i krajów, w której mogą oni się wzajemnie poznać, podzielić swoimi wizjami świata, swoimi nadziejami i marzeniami. Jest to niezbędny pierwszy krok w kierunku przyszłości, nie tylko Nowej Zelandii, ale naszej wspólnej przyszłości globalnego współistnienia.

https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=46GdA79fDRw 

Training międzykulturowy a kultura Maori

Bildschirmfoto 2016-05-19 um 12.08.42Jednym z najważniejszych elementów programu było zapoznanie się z rdzenną kulturą Nowej Zelandii, kulturą Māori (tangata whenua).

Według badań Maori są potomkami klanów Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego (m.in. Tahiti), którzy jako pierwsi ludzie dotarli do Aotearoa (czyli „kraju białej chmury”, jak Maorysi nazywają Nową Zelandię) pomiędzy rokiem 925 a 1280 naszej ery. Dzisiaj Maorysi stanowią ok. 10 proc. ogółu ludność Nowej Zelandii, a ich język(Te Reo) jest jednym z trzech oficjalnych języków kraju. Naucza się go w szkołach, jest używany podczas obrad parlamentarnych i oficjalnych spotkań.

Bardzo ważnym miejscem dla Māori jest marae. Jest to plac, na którym zazwyczaj znajduje się wharenui, dom spotkań, miejsce, w których gromadzą się Maorysi, kultywując swoje tradycje i obrządki. Marae jest tapu, co oznacza świętość. Marae jest udekorowana Tukutuku.  Poszczególne części tych pięknych paneli są ze sobą zszywane. Wymaga to precyzji i cierpliwości. Oczywiście nie obeszło się bez tradycyjnego tańca Māori – haka, który – jak głoszą mity – był wyrazem oddania ku czci boga słońca Ra. Taniec haka to nieodłączny element zabaw, powitania nowych gości, ma również na celu zastraszenie wroga, wywarcie określonego wrażenia, czy potwierdzenie pewnych istotnych osiągnięć. Jest zatem sposobem wyrażania tożsamości Maori, która jest nierozerwalna z mitami, wierzeniami, historią, tradycją, miejscem w społeczeństwie. Zewnętrznymi przejawami są maski, tatuaże, rzeźby. Nic więc dziwnego, że to magiczne wręcz powiązanie budzi fascynację na całym świecie.


Mihi whakatau dr Anna Storck

Jednym z oficjalnych elementów spotkania w marea jest formalne przywitanie (mini whakatau). Dr. Anna Storck przygotowała to formalne przywitanie wg protokołu Māori i wygłosiła je w ich języku. Przedstawiając się w ten sposób zamiast wymieniania osiągnięć akademickich, zajmowanych pozycji czy pełnionych ról, należy wspomnieć o rodzicach, miejscu urodzenia i okazać szacunek zarówno tym obecnym na spotkaniu, jaki i zmarłym przodkom i bóstwom. Cóż za wspaniałe międzykulturowe doświadczenie! Poniżej tekst przemówienia:

Tēnā koutou, tēnā koutou, tēnā koutou kata (witam wszystkich tutaj)
Nag mini uni ki a koutou kata (moje serdeczne pozdrowienia dla każdego)
Ki te atua -tēnā koe (pozdrowienia dla bóstwa)
Ki a papa too nuku tēnā doe (pozdrowienia dla matki ziemi)
Ki the phare tēnā doe (pozdrowiania dla tego domu)
Ki the hunger mate (szacunek dla zmarłych)
Ki the hunger ora (pozdrowienia dla żyjacych)
No Poland aha  (jestem z Polski)
Ko Ślęża the manga (moja góra to Ślęża)
Ko Bystrzyca te awa (moja rzeka to Bystrzyca)
Ko papa the Wiktor (mój ojciec to Wiktor)
Ko mama the Anna (mój mama to Anna)
Ko Anna Storck tofu Ingo (ja jestem Anna Storck)
No reira (skończyłam)
Tēnā koutou katoa (pozdrowienia dla wszystkich)

www.intercultura.co.nz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s